صفحه اصلي > اخبار نهاد 
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون فرهنگی نهاد در جمع فعالین فرهنگی دانشگاه ارومیه:

خودسازی تمدن ساز، آینده نگرانه و همراه با جهاد علمی است.

 

دومین جلسه سلسله نشست های دانشجویی گفت و گو محور پیرامون بیانیه ی گام دوم، روز یکشنبه، 4 آذر ماه با حضور معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه و جمعی از فعالین فرهنگی دانشگاه برگزار شد.

موسوی، معاون فرهنگی نهاد ضمن اشاره به لزوم آینده نگری گفت: باید نیازمندی های 10 سال و 20 سال آینده انقلاب را تشخیص دهیم؛ باید از امروز خود و نیروهای خود را مجهز کنیم؛ نیروسازی ما باید متناسب به نیاز های آینده ی نظام جمهوری اسلامی باشد؛ این حرف بنده نیست بلکه امام و رهبری بارها به این امر توجه داشتند؛ امام خمینی (ره) به مضمون می فرمایند: من از دانشجویان، دانشوران و طلاب حوزه های علمیه می خواهم که نیاز های 20 سال آینده انقلاب و مملکت را تشخیص دهند و خود را برای رفع کردن آن ها مجهز نمایند. این ویژگی دانشجو و طلبه ی تراز دهه 60 است نه اکنون که نزدیک سال 1400 هستیم!

وی افزود: ما خیلی از اندیشه های امام و عقب هستیم و زمانی که عقب باشیم نقش آفرینی نخواهیم داشت و متوجه نخواهیم بود قطار انقلاب به چه سمتی حرکت می کند. من احساس می کنم در این مساله نیز نیروهای انقلابی ضعف دارند؛ برای رفع آن باید قوی باشیم و این نیازمند خودسازی است

موسوی در ادامه خاطر نشان کرد: در حال حاضر ما جوان هایی داشتیم و داریم که با خودسازی معرفتی و آینده پژوهانه کارهایی انجام دادند که چنین کارهایی را جوانان اول انقلاب نیز انجام نداده بودند؛ نمونه ی بارز آن ها شهید حججی ها و شهید احمدی روشن ها هستند. اما باید دقت داشت به نسبت تجربه چهل ساله از حیث کمیت و کیفیت با آرمان ها و اهداف فاصله زیادی داریم.

موسوی به لزوم دشمن شناسی اشاره کرد و افزود: جوانی که می خواهد انقلاب را به 40 سالگی دوم برساند باید دشمن شناس باشد؛ باید بداند دشمن چند لایه عمل می کند تا در برابر آن پاسخ مناسبی را طراحی و عملیاتی نماید، زمانی می توانیم ما دشمن را به چالش بکشیم که در سطح به چالش کشاندن باشیم. بر این اساس دانشجوی انقلابی نباید تحت تاثیر حوادث و شرایط قرار گیرد بلکه باید آن ها را به نفع اهداف انقلاب مدیریت کند.

معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه در پایان صحبت های خود خطاب به فعالین فرهنگی و تشکیلاتی خاطرنشان کرد: فعالیت های فرهنگی و تشکیلات نباید به درس شما لطمه بزند؛ شما باید دکترها و مهندس های تمدن ساز باشید. باید دانشجوی انقلابی در جامعه  در موقعیت های عالی قرار بگیرد تا بتوانید در مسیر شکل گیری تمدن نوین اسلامی نقش آفرین باشید. دانشجو های فعال فرهنگی و تشکیلاتی باید رتبه های ممتاز رشته های خود باشند. و این نیازمند یک خود سازی علمی است. بر اساس آنچه تا کنون عرضه شد خود سازی دارای سطوح مختلفی است خودسازی میتواند خروجی جامعه پردازی داشته باشد که در بستر جامعه مبتنی بر عمق معرفت دینی و  مجهز به توان تشکیلات سازی است، خود سازی مد نظر است ناظر به آینده و همراه با جهاد علمی باشد.

 

 


٠٩:٤٧ - چهارشنبه ٦ آذر ١٣٩٨    /    عدد : ٥٦١٠١٩    /    تعداد نمایش : ١٥٧


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج