صفحه اصلي > اخبار نهاد 
 


  چاپ        ارسال به دوست

حجت الاسلام موسوی در صحبت های بین نماز جماعت:

مسئولین مربوطه باید پاسخ گوی اجراء اشتباه مصوبه سران قوا باشند!

حجت السلام موسوی معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ارومیه روز سه شنبه، 28 آبان ماه در بین الصلاتین مسجد دانشگاه با اشاره به حوادث اخیر کشور گفت:

در اغتشاشات اخیر کشور بنا به گزارش برخی خبرگزاری ها، چند هزار میلیارد از منابع کشور حیف شد. با توجه به مصرف روزانه 95 میلیون لیتر در کشور و  به نگاهی به میزان عایدی حاصل از سهمیه بندی بنزین متوجه می شویم؛ به احتساب 65 میلیون لیتری که دولت قرار است با مابه التفاوت 500 تومانی بفروش برساند، عایدی حاصل روزانه سی و دو میلیارد و پانصد میلیون تومان خواهد بود که با احتساب 365 روز این مبلغ  به رقم یازده هزار و هشتصد و شست و دو میلیارد و پانصد میلیون تومان خواهد رسید. از سویی اگر 30 میلیون لیتر باقی مانده (از مصرف فعلی کشور) را با تفاوت قیمت دو هزار بفروشیم و به منوال گذشته حساب کنیم عایدی حاصل برابر بابیست و یک هزار و نهصد میلیارد تومان خواهد بود حاصل جمع این دو عدد دقیقا برابر با سی و سه هزار و هفتصدو شصت و دو میلیارد و پانصد میلیون تومان خواهد بود. با توجه به حیف شدن چند هزار میلیارد باید دقت داشت قسمتی از این مبلغ در اثر اغتشاشات اخیر از بین رفته است و با ادامه اغتشاشات، عایدی حاصل نیز تقلیل خواهد یافت. این یعنی سود سهمیه بندی بنزین تقریبا هیچ خواهد شد!

وی در ادامه با اشاره به مصوبه سران قوا افزود:

مقصر اصلی این اتفاقات نحوه عملکرد وزارت متبوعه است، بحثی در لزوم اجرای مصوبه سران قوا نیست ولی وزارت متبوعه قبلا از این طرح اطلاع داشته است چون پیشنهاد از سوی دولت در جلسه شورای اقتصادی مطرح شده است یعنی قبل و حین تصویب طرح «باز اجرایی سهمیه بندی» مورد اطلاع وزارت بوده است ولی وزارت بجای بستر سازی روانی و اطلاع رسانی عمومی برای اجرای چنین طرح مهمی (با توجه به تجربه اتفاقات سال 96)  این طرح را بدون اطلاع مردم یک شبه به مرحله اجرا در می آورد. خصوصا اینکه در ابتدای امر نیز به درستی از بازگشت این رقم در قالب طرح حمایتی صحبت شفافی به میان نیامد!

موسوی ضمن اشاره به حوادث اخیر خاطرنشان کرد: در نظام مقدس جمهوری اسلامی مردم سهامداران اصلی انقلابند؛ نامحرم پنداری که از سوی وزارت اتفاق افتاد گناه نابخشودنی است که زیان بسیاری به کشور وارد کرد و خواهد کرد! مردم بی اطلاع از شیوه طرح، معترض این نامحرم پنداری شدند و همانطور که واضح بود اشرار و دشمنان قسم خورده با راه اندازی تشنج گسترده از این امر سوء استفاده کردند خسارتی که نتیجه سهمیه بندی را به عدد صفر نزدیکتر میکند و معلوم نیست که آیا آن را به  خسارت محض تبدیل خواهد کرد یا نه! در بلند مدت نیز این شیوه اجرا کاملا اشتباه تصمیم شورای اقتصادی، موجب کمتر شدن اعتماد اجتماعی به ارکان حاکمیتی خواهد شد! این خسارت اصلا قابل مقایسه با خسارت قبلی نیست و آثار و پیامدهای منفی بیشتری خواهد داشت.

موسوی ضمن انتقاد از استعفای تعدادی نمایندگان مجلس افزود: جا دارد نمایندگان مجلس به جای استعفاهای بی مورد همت نمایند و عامل برباد رفتن سرمایه مردم را به استیضاح بکشانند. نیروهای انقلابی، اساتید و دانشجویان باید این مطالبه به حق را از نمایندگان مجلس داشته باشند تا مدیرانی بی تدبیر را از عرصه اداره کشور کنار بزنند.

معاون فرهنگی نهاد دانشگاه ارومیه در پایان صحبت های خود ضمن اشاره به بیانات مقام معظم رهبری گفت: حضرت آقا همانطور که در رسانه ها پخش شد فرمودند: «....چون نظرات کارشناس‌ها هم در این قضیه‌ی بنزین مختلف است، بعضی‌ها آن را لازم و واجب میدانند بعضی‌ها مضر میدانند، بنابراین من هم که صاحبنظر نیستم در این قضایا؛ گفتم من صاحبنظر نیستم لکن اگر سران سه قوه تصمیم بگیرند من حمایت میکنم. من این را گفتم، حمایت هم میکنم. سران قوایند، نشستند با پشتوانه‌ی کارشناسی یک تصمیمی برای کشور گرفتند، باید عمل بشود به آن تصمیم....» دقت در فرمایش رهبری مشخص میکند ایشان از کار کارشناسی حمایت میکنند یعنی اگر کاری کارشناسی شده ارائه شود، مورد قبول ایشان خواهد بود بر این اساس ایشان نافی نقد کارشناسانه این تصمیم نیستند اما تا روشن شدن اوضاع همین تصمیم سران قوا باید اجرا شود.

ما از اساتید دانشکده اقتصاد دعوت میکنیم تا با بررسی علمی بسته اجرایی این پیشنهاد، به بیان پیامدهای آن بپردازند، فرصت جلسات هم اندیشی اساتید نیز در اختیار ایشان است تا یافته های خود را در بوته نقد دیگر اساتید قرار دهند.

خلاصه اینکه در موضوع سهمیه بندی دو امر باید مدنظر قرار گیرد بسته عملیاتی و شیوه اجرا، نسبت به شیوه اجرا باید مجریان طرح پاسخگوی خسارت های به بار آمده باشند و نسبت به بسته عملیاتی مسیر نقد کارشناسانه همچنان باز است.


١٤:٤٤ - چهارشنبه ٢٩ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٥٦٠٦٢٥    /    تعداد نمایش : ٤٦


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج