صفحه اصلي > اخبار نهاد 
 


  چاپ        ارسال به دوست

معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دیدار با دانشجویان فعال فرهنگی پیرامون گام دوم انقلاب:

جوانان باید نسبت به شکل دهی جامعه ای تمدن ساز همت بگمارند

 

معاون فرهنگی نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ارومیه روز یکشنبه 26 آبان ماه با تعدادی از دانشجویان فعال فرهنگی پیرامون بیانیه ی گام دوم انقلاب به گفت و گو پرداختند.

حجت الاسلام موسوی در ابتدای این دیدار به اقدامات دفتر نهاد حول بیانیه ی گام دوم انقلاب اشاره کرد و گفت:

ما در مورد بیانیه ی گام دوم در سه عرصه ی دانشجویان، اساتید و کارکنان وارد عمل شدیم. نخست هم در بحث اساتید بود که بعد از ابلاغ بیانیه ی گام دوم، موضوع جلسات هم اندیشی اساتید را با هدف تدوین یک بسته ی بومی عملیاتی برای دانشگاه ارومیه، حول محور بیانیه تغییر دادیم. جلسات نخست را به ماهیت بیانیه ی گام دوم اختصاص دادیم، جلسات بعدی به شاخصه های دانشگاه تراز تمدن اسلامی پرداختیم و در نهایت به موضوع فاصله ی دانشگاه ارومیه با دانشگاه تراز تمدن نوین اسلامی رسیدیم تا بتوانیم برای رسیدن به این تراز، نقشی برای دانشگاه خود تعریف کنیم. سعی کردیم این بحث ها رنگ و بوی سیاسی نگیرند. الحمدالله اساتید دانشگاه ارومیه مشارکت خوبی دارند. نشست هم اندیشی اساتید دانشگاه ارومیه هم از لحاظ کیفیت و هم از لحاظ کمیت در بین دانشگاه های استان ممتاز است و به طور میانگین بین 30 تا 60 نفر در جلسات شرکت می کنند که جمع بندی مطالب این جلسات را در قالب جزوه ای در فضای مجازی منتشر کرده ایم. علاوه بر نشست های هم اندیشی، دفتر نهاد، 4 دوره طرح ضیافت اندیشه در دو موضوع اخلاق علمی و حرفه ای و همچنین تاریخ تمدن اسلامی در قالب گروه های 25 نفری برگزار کرد که انتخابِ موضوع تاریخ و تمدن اسلامی در همین راستا صورت گرفته است.

وی در ادامه افزود:

در حیطه ی دانشجویان دو جلسه با دانشجویان تشکل انجمن اسلامی و یک جلسه با دوستان جامعه ی اسلامی برگزار شد. همچنین در دیداری که با نماینده ی محترم ولی فقیه در استان داشتیم از تشکل ها، هیئت ها و کانون های دانشجویی دعوت کردیم تا ایده های خود را پیرامون گام دوم انقلاب مطرح کنند یا اگر ایده ای دارند که نیاز به حمایت دارد یا توسط خودشان قابل اجرا نیست بیان کنند.

موسوی ضمن اشاره به تخمین مشارکت حداقل 800 نفری در مسابقه ی کتاب خوانی دفتر نهاد گفت:

با انتخاب جزوه ی بیانیه ی گام دوم و تمدن نوین اسلامی از نگاه رهبری سعی در گفتمان سازی این بیانیه داشتیم و همچنین با انتخاب کتاب تاریخ مستطاب آمریکا سعی کردیم به نقطه مقابل تمدن اسلامی یعنی تمدن استکباری و مقوله دشمن شناسی نیز بپردازیم.

معاون فرهنگی دفتر نمایندگی نهاد رهبری در دانشگاه ضمن انتقاد از برخی دانشجویان انقلابی گفت:

یکی از نقاط ضعف دانشجویان انقلابی دانشگاه ما، ضعف در مبانی فکری اسلامی و انقلابی است؛ دانشجویانی انقلابی آن گونه که شایسته است بر روی مبانی بینادی فکری و مهارت های خود، کار نمی کنند.

وی با اشاره به عمق معرفتی شهید علم الهدی و تسلط ایشان به نهج البلاغه و زبان عربی افزود:

تا افرادی مثل شهید علم الهدی در دانشگاه نباشد، اتفاقی مانند انقلاب اسلامی رخ نخواهد داد. ما زمانی می توانیم انتظار تحول از دانشگاه داشته باشیم که امثال شهید علم الهدی را در دانشگاه داشته باشیم.

معاون فرهنگی دفتر نهاد در دانشگاه ارومیه در جمع بندی صحبت های خود گفت:

در گام اول، ما اهداف انقلاب را به وسیله ی جوان ها پیش بردیم، جوان هایی که از لحاظ معرفتی و عملیاتی در سطح بالایی بودند؛ در گام دوم انقلاب نیز تمرکز روی قشر جوان است لذا جوانان باید نسبت به شکل دهی جامعه ای تمدن ساز همت بگمارند.

در موضوع جامعه پردازی باید به دو فرآیند توجه داشت. فرآیند نخست نیرویابی و فرآیند بعدی بعد نیرو سازی است؛ این دو امر جز از طریق تربیت و ارتقاء نیروها تکمیل نخواهد شد. جوان های انقلابی باید وسعت نظر داشته باشند تا بتوانند بر روی قشر خاکستری و دگر اندیش نیز تاثیر گذار باشند و این شدنی نیست مگر اینکه از لحاظ معنوی و تشکیلاتی خود را بالا بکشند و الا به جای تاثیرگذاری و تربیت نیرو، خود تحت تاثیر قرار خواهند گرفت.  از اینرو مقدمه نیرویابی و نیرو سازی خود سازی معرفتی و تشکیلات است. لذا هر خودسازی ای نیز اینجا مد نظر نیست؛ خودسازی که نتیجه ی آن شیوخ خوارج است از نظر ما باطل است، آن خودسازی مدنظر است که نتیجه ی آن عمار ها می شود عماری که در وسط میدان است و موجب نیرو یابی و نیرو سازی برای لشکر حق است! خلاصه اینکه در بیان رهبری در بیانیه گام دوم خود سازی باید در غایت جامعه پردازی تحقق یابد و این خودسازی نیز فقط در بستر  جامعه تحقق می یابد.

 


١٠:٣٠ - چهارشنبه ٢٩ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٥٦٠٦٠٣    /    تعداد نمایش : ٢٨


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج