صفحه اصلي > اخبار نهاد 
 


  چاپ        ارسال به دوست

به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برگزار شد:

جشن میلاد پیامبر اکرم(ص) و امام صادق(ع)

 

جشن میلاد حضرت پیامبر(ص) و امام صادق (ع) و هفته ی وحدت به همت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ارومیه برگزار شد؛ این مراسم که با حضور حجت الاسلام و المسلمین کیومرزی و موسوی مسئول و معاونت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری، دکتر طلوعی آذر، رئیس دانشکده ادبیات و علوم انسانی و ماموستا نقشی پور روز سه شنبه 21 آبان ماه در دانشکده ی ادبیات و علوم انسانی دانشگاه ارومیه برگزار شد.

 

حجت الاسلام و المسلمین موسوی، معاونت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه ارومیه در این مراسم ضمن اشاره به آیه ی «إِنَّمَا الْمُؤْمِنُونَ إِخْوَةٌ» بیان کردند:

همه ی مومنان برادر هستند؛ أخ در عربی به معنای شبیه است؛ شباهت وقتی مطرح است که نقطه اختلافی وجود داشته باشد یعنی قرآن کریم با وجود شباهت، برخی اختلافات میان مومنان و مسلمانان را می پذیرد. ولی با این وجود لسان آیه لسان تمرکز بر اشتراکات است، از این رو تعبیر به اخ نموده است؛ نقطه اشتراکی هم که در آیه ذکر شده است، همان ایمان است.

معاونت نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در ادامه افزودند:

حضرت آیت الله سیستانی، اهل سنت را نه برادران ما که بلکه انفسنا به معنای جان های ما یاد می کند؛ ایمان نقطه اشتراک ما است؛ ایمان به خدا، قرآن و پیامبر اکرم (ص).

ایشان با اشاره به آیه ی «إِنَّ هذِهِ أُمَّتُكُم أُمَّةً واحِدَةً » اختلاف ها را مربوط به زندگی فردی دانستند و بیان کردند:

این آیه مومنین را دعوت به تشکیل امت واحده مینماید لذا وجه جمع این دو آیه این است که اگر به صورت فردی نگاه کنیم، نقاط اختلاف و اشتراک مورد پذیرش و طبیعی است اما در جامعه ومجتمع باید اختلاف ها را کنار گذاشت و بر روی نقاط اشتراک تمرکز کنیم. وقتی در جامعه هستیم، همه مسلمان هستیم.

حجت الاسلام و المسلمین موسوی با اشاره به بیانیه ی گام دوم انقلاب به لزوم اسلامی کردن اقتصاد، نظام تربیتی، نظام آموزش عالی، معماری و ... پرداختند و افزودند:

شیعه و سنی باید دست به دست هم دهیم و این تمدن نوین اسلامی را شکل دهیم. تشیع و اهل سنت در مرجعیت علمی، معنوی و اخلاقی اهل بیت (ع) اشتراک نظر دارند. از اینرو با تمسک به علم اهل بیت شیعه و سنی باید دست به دست هم بدهند و به تشکیل تمدن نوین اسلامی گام به گام نزدیک تر شوند نه اینکه از فرهنگ غربی تقلید کنند.

ایشان در پایان بیانات خود گفتند:

هفته ی وحدت فرصتی است برای اندیشیدن؛ نه قرار است شیعه از شیعه بودن خودش دست بکشید و نه قرار است سنی از سنی بودن خود دست بکشد. چون قرار نیست شیعه یا سنی بی هویت شود. هدف حل مشکلات جامعه و رسیدن به امت اسلامی واحده است و این ممکن نیست مگر با دست گذاشتن بر روی نقاط اشتراک. انشالله در آینده ی نزدیک شاهد شکل گیری تمدن نوین اسلامی باشیم.

ماموستا نقشی پور نیز در این مراسم با اشاره به آیه ی «وَاعتَصِموا بِحَبلِ اللَّهِ جَميعًا وَلا تَفَرَّقوا» میلاد پیامبر (ص)، منجی عالم بشریت و همچنین آغاز هفته ی وحدت را تبریک گفتند و نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری برای برگزاری چنین مراسمی تقدیر کردند.

ایشان در ادامه به وظایف مسلمانان در برابر پیامبر اکرم(ص) پرداختند و بیان کردند:

اولین وظیفه ی هر مسلمان ایمان به پیامبر اکرم (ص) است. گفتار و کردار پیامبر (ص) همه از وحی الهی گرفته شده است؛ حضرت رسول هم در ظاهر و هم در باطن امانت دار بودند و هر آنچه وحی می شد بدون کم و کاست به مردم ابلاغ می کردند.

وی با اشاره به شخصیت والای نبی اسلام، ایمان به فرهیخته بودن شخصیت ایشان و بی انتها بودن علم ایشان را از دیگر وظایف مسلمانان یاد کردند.

ایشان سومین وظیفه ی هر مسلمان نسبت به پیامبر را ایمان به آخرین فرستاده ی خدا بودن آن حضرت بیان کردند و زندگی ایشان را سرشار از درس دانستند.

عالم اهل سنت در ادامه به وحدت شیعه و سنی اشاره کردند و افزودند:

شیعه و سنی همه برادر هستیم و استان آذربایجان غربی رنگین کمان اقوام است و الحمدالله مردم استان ما این وحدت و برادری به تمام معنا در زندگی و جامعه پیدا می کنند و لازم است این وحدت و اتحاد روز به روز بیشتر شود همانطور که در گام دوم انقلاب به دنبال وحدت بیشتر و دوری از تبعیض و ناعدالتی خواهیم بود.

ماموستا نقشی پور در بخش پایانی صحبت های خود بیان کردند:

امیدواریم دانشجویان اهل سنت و شیعه برادرانه در محیط دانشگاه مشغول تحصیل و طی مراتب عالی علمی و اخلاقی باشند و با وجود اشتراک در خدا، قرآن و پیامبر دلیلی بر اختلاف نیست. اختلاف آرزوی دشمنان ما است و هیچ گاه به نفع کشور و نظام ما نخواهد بود. امیدواریم زیر سایه منویات رهبر معظم انقلاب برادرانه در کنار هم به سوی پیشرفت و کمال گام برداریم.

 

 

این مراسم داری بخش های اجرای گروه تواشیح، مسابقه ی فضای مجازی، مسابقه ی ویژه دختران و پسران نیز بود.

جهت مشاهده ی گزارش تصویری این مراسم به کانال ما در پیام رسان سروش مراجعه کنید.

sapp.ir/urmianahad


١٥:٢٠ - چهارشنبه ٢٢ آبان ١٣٩٨    /    عدد : ٥٦٠٣٨٥    /    تعداد نمایش : ١٠٢


برای این خبر نظری ثبت نشده است
نظر شما
نام :
ايميل : 
*نظرات :
متن تصویر را وارد کنید:
 

خروج